The Blog

MetraKare Nasıl Hesaplanır

METREKARE HESAPLAMA

hane alırken dikkat edilmesi şart olan en Mühim noktalardan bir tanesi evin kaç metrekare olduğudur. Net ve brüt metrekare arasındaki ayrım satın alma kararınızı büyük ölçüde etkileyebilir. özdeş vaziyet gayrimenkulünüzü satışa çıkarırken de geçerlidir. Satacağınız mülkün kesin ve brüt metrekaresini bilmeniz ve ilanınızı bu şekilde vermeniz gerekir. Merak etmeyin, metrekare hesaplamak çok zor bir ameliye değil.

Hane Metrekare Hesaplama

Evin metrekaresini hesaplarken duvarları, kolonları, merdiven ve asansör boşluklarını da hesaba katmak gerekiyor. Evin metrekaresini duvar kalınlıkları, kolonlar ve başka alanları da iç ederek hesapladığınızda brüt metrekareye ulaşırsınız. Ancak evin kesin metrekaresine ulaşabilmek için her odayı ayrı ayrı ölçmeniz gerekir. Metrekare hesaplamasını doğru yaptıktan sonra kiralık daire Ya da satılık daire duyurusu verirken doğru sonucu girebilirsiniz.

Oda Metrekare Hesaplama

Oda metrekaresi hesaplamak zor bir ameliye değil. Odalarınız tam olarak dikdörtgen ise bir kısa duvarı ve bir uzun duvarı ölçerek odanın metrekaresini hesaplayabilirsiniz. Evin içindeki odalar her vakit tam bir dikdörtgen Ya da tam bir dördül olmayabilir. Bu gibi durumlarda evin Bayındırlık planı üzerinden metrekare hesaplaması yapmak çok henüz doğru olur.

Dikdörtgen Metrekare Hesaplama

Dikdörtgen metrekare hesaplama işlemine başlamadan Evvel evinizdeki odaların tam bir dikdörtgen olduğundan güvenilir olmanız gerekir. Uzun ve kısa duvarın boyunu ayrı ayrı ölçtükten sonra elde ettiğiniz cm cinsinden iki uzunluğu birbiri ile cm Ya da metre cinsinden çarpmanız gerekir. Çarpım işleminin nihayetinde metrekaresine erişebilirsiniz.

Müstakil departman Brüt Alanı Nedir?

Müstakil departman brüt alanı bir yapının içindeki duvarlar, kolonlar, merdiven boşlukları, sıva payları ile yalnızca Müstakil bölüme değin ve Müstakil bölümün içinden direk bağlantılı olan balkon, dam, kat ve zemindeki teraslar Ya da kat bahçeleri de iç olmak üzere kapladığı alandır.

Müstakil departman kesin Alanı Nedir?

Müstakil departman içinde kapalı ve duvarlar arasında kalan alana Müstakil departman kesin alanıdenir. Müstakil departman brüt alanı içerisindekiler kesin alana iç edilmez.Yorum bırak

Your email address will not be published.

Compare Properties

Compare (0)
WhatsApp chat